Rolety

Rolety są integralną częścią naszego okna. Stanowią o jego wystroju.Codziennie zasłaniając okno roletą nie zdajemy sobie sprawy że ich historia sięga dalekiej starożytności . Przyjmuje się że rolety zostały wymyślone przez Egipcjan .

W tamtych czasach stosowano naciągana trzcinę którą podnosiło się za pomocą bambusowych drążków a szczeliny pomiędzy trzcinkami wpuszczały chłodne powietrze oraz dawały delikatne dzienne światło.

Dalsze losy rolet nie są zbyt jasne ale znawcy historii twierdzą że kupcy Weneccy sprowadzali rolety z Persji a wyzwoleńcy osiedlający się na ziemiach obecnej Francji przenieśli je na tamte tereny , skąd rozprzestrzeniły się one na całą Europe .
Na przestrzeni wieków dokonało się zmian w budowie rolet jak i również zmieniały się materiały które stosowane są do ich wytworzenia .
W ten sposób doszliśmy do tego co dzisiaj jest nam wszystkim znane z naszych okien , a przyszłość wniesie z pewnością swój wkład w dziedzinę systemów osłonowych.
To tylko mały zarys historii . Dziś ilość rozwiązań i powszechność rolet sprawia że do każdego wnętrza łatwo jest dobrać odpowiednią przesłonę , która zabezpieczy Twój pokój przed upałem lub ostrym światłem.

Rolety zewnętrzne

Rolety wolno wiszące

Rolety w kasetach i prowadnicach

Rolety dachowe

Rolety dzień/noc

Rolety rzymskie